Jump to content
Forums Staff Leaderboard Cerere DNS Member Shop GS Items ☰ Downloads
Sign in to follow this  
Blu3HaSky @GOLDSTARS

WhatsApp oferă o funcționalitate nouă

Recommended Posts

Pe vremea când lucram la vechiul angajator am propus ca la finalul mailurilor, unde aveam semnătura predefinită, să fie introdus un cod QR care să conțină datele de contact. Practic, un client îți putea salva toate detaliile în agenda telefonului, scanând acel mic pătrat!

Deși nu mi-a fost brevetată ideea, se pare că Mark Zuckerberg a aflat de ea. ? Astfel, dacă sunteți înrolați în programul Beta al WhatsApp și aveți instalată versiunea 2.20.171, puteți transmite sau salva datele personale de contact extrem de simplu. Tot ce aveți de făcut este să mergeți la setări, și să apăsați pe codul din dreptul numelui. Veți avea parte de două opțiuni – fie să vizualizați (și să trimiteți altor utilizatori) codul propriu, fie să scanați unul de la un alt utilizator:

whatsapp-qr-code-1  whatsapp-qr-code-2  whatsapp-qr-code-1

Practic, se scurtează timpul de memorare a unui nou contact. Iar cum eu am tot corespondat cu alte persoane pe WhatsApp, dar a trebuit să le salvez ulterior numărul de telefon, mi se pare binevenită. Trebuie menționat că dezvoltarea este disponibilă doar celor care au versiunea Beta de mai sus, nu tuturor utilizatorilor. Însă este clar că va deveni ceva integrat și în versiunea de bază.

sursa : ArenaIT